ספט 252011
 

החל מ-2002, בכל ערב ראש השנה יורדת קבוצה הולכת וגדלה של אופנוענים לצפות בזריחה בים המלח. השנה המסע ברוחו של טל שביט ורוכבים אחרים שאיבדנו בדרך

כתב: מערכת מוטובייק בשיתוף מנהלי פורום תפוז אופנועים   |  צלם: טל שביט, ז"ל

בואו נתחיל מהסוף – המסע, ברוחו של טל שביט ז"ל (בתמונה)  וחברים נוספים שאבדנו בדרך (רשימה בסוף הידיעה), יוצאלדרך אחרי סעודת ערב ראש השנה, בלילה שבין יום רביעי ליום חמישי, כלומר בין ה-28 וה-29 בספטמבר 2011. היציאה מתחנת הדלק סיירים על כביש 4, לקראת 2:30 בלילה. הגעה צפויה למצדה לקראת 15: 5 בבוקר, כאשר הזריחה צפויה לקראת השעה 6:30 .

עכשיו בואו נדבר על המסע עצמו:

כמו תמיד, הכול מתחיל בתערובת בין שיגעון פרטי של מישהו לבין מקרה שקורה אם אפשר במקרה. הרכיבה של פורום האופנועים בתפוז למצדה בערב ראש השנה התחילה בקיץ 2002 כהתארגנות קטנה של כמה חבר'ה מפורום 8 של תפוז (פורום אופנועים). אפשר להיכנס לכאן ולקרוא את השרשור שאחרי הטיול הראשון. הרעיון היה לצאת לטיול לילי ובסופו לצפות בזריחה הראשונה של השנה. הרכיבה היתה מוצלחת למדי והחב'רה קבעו שייפגשו לאותו מסלול גם בשנה הבאה. יש אומרים שהיה זה נתנאל אוליבר ז"ל שהיה ההוגה העיקרי של הרעיון ויש שמדברים על התארגנות קבוצתית ספונטנית.

תיקון טעות: רק לאחר שנכתבה הפסקה שקראתם, הסתבר שיש טעות הסטורית בשיוך של הולדת רעיון המסע הלילי אל המצדה. הוגה הרעיון היה ירון שטייגמן, אף הוא מפורום תפוז אופנועים. רצה הגורל, שיום אחד לפני הנסיעה ירון נפצע בתאונת דרכים ולא יצא למסע. נתנאל אוליבר ז"ל אכן הוביל את שיירת הרוכבים בפועל – אך למען הדיוק ההיסטורי – היה זה ירון שטייגמן אשר הגה את הרעיון. מאחר ושטייגמן לא השתתף במסע הראשון, ואוליבר הוביל אותו – נותר הרושם שאוליבר ז"ל אכן הגה את הרעיון. כאמור, בתחקיר קצר שערכנו – הסתבר שלא כך הוא.

איש עדיין לא ידע שמתחילה כאן מסורת מפוארת וארוכת שנים. ב-2003, יצא המסע לפועל במתכונת רחבה יותר מאשר זו של 2002, אך עדיין לא נראו המוני רוכבים כמו במסעות האחרונים. לקראת ראש השנה  2004  היה זה אך טבעי שהמסע ישוחזר ויצא במסלול ובמתווה הקבוע. שימו לב למילה "קבוע".  זו שנה שלישית שהמסע עומד לצאת לדרך  ובהחלט עומד באוויר ריח של הולדתה של מסורת.

אלא מה, ב- 3 ביולי 2004 קרה אסון. נתנאל אוליבר, אחד מהחבר'ה שהובילו את הטיול המקורי, נהרג בתאונת אופנוע יחד עם חברתו שקד דוידוב ברמת הגולן. למרות האסון ואולי דווקא בגללו, הרכיבה בשנת 2004 התקיימה בסופו של דבר והפכה למסע לזכרם של נתנאל אוליבר  ושקד דוידוב. הפעם הצטרפו כבר רוכבים רבים למרות הארגון הספונטני והמהיר.

בשנים שלאחר מכן המשיך המסע להתקיים מידי שנה בעידודם ואירגונם של גולשים בפורום תפוז אופנועים ומנהלי הפורום. התחלפותם של מנהלים בפורום ופרישתם של גולשים ותיקים לא שינתה, והטיול המשיך להתקיים שנה אחרי שנה, כשבכל פעם גדלה ההיענות ומספר המשתתפים הלך וגדל. קבוצות רוכבים מהצפון, מירושלים, מהדרום וגם קבוצות של רוכבים איטיים יותר כולל חברים מפורום הקטנועים של תפוז החלו להצטרף. בנוסף, רוכבים רבים שלא היו בעלי אופנוע באותה תקופה וכן בעלי משפחות המשיכו להגיע למצדה גם ברכב, כך שמספר המצטרפים הלך וגדל מדי שנה. בשנת 2010 הגיעו לרכיבה למעלה מ- 1500 רוכבים ורוכבות (!!!) על מגוון עצום של כלים דו-גלגליים, בתוכם ניתן למנות את רוב המועדונים, קבוצות הרכיבה, קבוצות מטעם היבואנים השונים ועוד.

בנוסף, בשנים האחרונות ביוזמתם של מנהלי הפורום מספר יבואנים לקחו על עצמם את עניין הסבסוד של רכב חילוץ וליווי, ואף הקמת דוכן לשתיה קרה וקלה, קפה ותה חמים, וכן כיבוד קל כיד המלך.

לצערנו, עם השנים הפורום איבד חברים נוספים בתאונות דרכים ולכן הוחלט שהטיול יוקדש לכל חברי הפורום שנהרגו. בתחילת 2011 איבדנו בתאונת דרכים את טל שביט ז"ל, עיתונאי רכב, מייסד מוטו ומבכירי העיתנאות הדו-גלגלית בארץ. טל שביט ז"ל היה גולש פעיל מאוד בפורום ומשתתף קבוע במסע ראש השנה למצדה, כשתמונותיו המצויינות ליוו את חברי הפורום בשנים האחרונות.  גם אם הרכיבה השנה לא תוקדש לו באופן רשמי, אין ספק שהשנה המסע הוא בסימן של "מצדה ראשון בלי טל שביט ז"ל".

כיום, הרעיון מאחורי המסע לא השתנה בהרבה מהייעוד המקורי. רכיבה בקצב המתאים לכל סוגי הרוכבים, בלי השתוללויות, מתאים לרוכבים חדשים ומנוסים כאחד, צעירים ומבוגרים, אופנועים או קטנועים בנפחים כאלה ואחרים. אין ספק, המסע למצדה הפך כבר מזמן למסורת של ממש בפורום תפוז אופנועים בפרט ובקרב קהילת האופנוענים בכלל. בשנה שעברה, כאמור, השתתפו במסע כמות גדולה מאוד של רוכבים ורוכבות.

המסע, כאמור יוקדש לזכרם של טל שביט ז"ל ורוכבים אחרים אשר איבדנו בדרך. הוריו של טל שביט יחכו ככל הנראה בנקודת ההגעה במצדה כדי לפגוש את הרוכבים.

בנוסף, יוקדש המסע לזכרם של:

נתנאל אוליבר ז"ל (בתמונה, Natla בפורום) – אירגן והשתתף בטיול המקורי.  אוליבר היה אושייה מוכרת בעולם הדו גלגלי, גולש פעיל מאוד בקהילה הדו גלגלית האינטרנטית ואף כתב מספר ידיעות חדשותיות עבור אתרי חדשות אופנועים. נהרג ב –  03.07.04  עם חברתו שקד דוידוב בתאונה ברמת הגולן והיה בן 26 במותו. יהי זכרו ברוך (שרשור שנכתב לזכרם).

גילי ברקאי ז"ל ( luthien1 בפורום) – ברקאי ז"ל היתה גולשת מוכרת בפורום ורבים שם היו חבריה, אף שמיעטה יחסית לכתוב בו. ברקאי ז"ל נהרגה ב-26.11.05  בעת שהיתה מורכבת על ידי ידיד מהפורום. רכב שהתפרץ מהשוליים פגע בהם, היא היתה בת 26 במותה. מאז התאונה, אחיה עמית ברקאי החל להיות פעיל במלחמה בתאונות הדרכים והוא מתמיד בכך גם היום. יהי זכרה ברוך.

    גילי ברקאי ז"ל

ארנון נויפלד ז"ל (Ducati999 בפורום) – נויפלד ז"ל זכה באופנוע בהגרלה של חברת דוקאטי העולמית. אדם משכיל שהיה ידוע כרוכב זהיר ושקול, בעל תואר דוקטורט שפירסם מאמרים רבים במגזינים בנושא מדע.הוא נהרג בתאונה ב – 19.05.07 בעת שרכב התפרץ מדרך עפר ופגע בו.ארנון היה בן 37 במותו והשאיר אחריו אישה ו – 2 בנות. יהי זכרו ברוך.

מנהלי פורום אופנועים מבקשים להודות לאופנוגרר שמעמיד רכב חילוץ וגרירה לשירות הרוכבים ולרמי ביטוחים ופרפר אשר תורמים את הכיבוד. 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן