מאי 242010
 

ועדת השרים לעיניני חקיקה החליטה אתמול לתמוך בהצעה שהגיש ח"כ עמיר פרץ, להעלאה מדורגת של שכר המינימום מ-3,850 שקל לחודש כיום ל4,600 שקל בחודש.

לפי החלטת ועדת השרים,המשך הליכי החקיקה לאחר אישור ההצעה ביום רביעי הקרוב בקריאה טרומית יעשה בתיאום בין עמיר פרץ למשרדי האוצר והתמ"ת. התניה זו עלולה לעכב את החקיקה לנוכח התנגדותם להצעה של משרדי האוצר והתמ"ת. ועדת השרים קיבלה את החלטתה בעיקבות תמיכתם של שרי ש"ס יעקב מרגי ומשולם נהרי, יחד עם תמיכתם של שרי העבודה יצחק הרצוג ושלום שמחון. גם שר המשפטים יעקב נאמן, תומך וגם שרים מהליכוד וישראל ביתנו.

פרץ הסביר כי "שכרם של העובדים הלא מקצועיים שהיה בשנות ה- 70 המאוחרות כ- 70% מהשכר הממוצע במשק, ירד במחצית השניה של שנות ה- 90 ל- 55% בלבד מהשכר הממוצע. שכר המינימום כיום מוגדר כ-47,5% מהשכר הממוצע במשק.זהו למעשה שכר היסוד המשולם לעובד, הכולל בתוכו את התוספות בשל ההתייקרות ולא כולל את המרכיבים  המתווספים כבר לסכום שכר המינימום". לדברי פרץ "מדובר במהלך שמעורר תקוה בקרב בני משפחותיהם של כמליון עובדים הנמצאים מתחת לקו העוני, שיש סיכוי שייחלצו ממצב זה. ההחלטה הזו היא החלטה חברתית חשובה, ויש לסיים את החקיקה בהקדם.

נשיא התאחדות התעשיינים נר שרגא ברוש אמר כי '"ההחלטה להעלות את שכר המינימום תוביל את כלכלת ישראל למקומות מסוכנים. אלה שמקדמים את ההצעה יגרמו למפעלים נוספים לשקול את המשך קיומם והרחבתם." לדבריו, מדובר בהצעת חוק שאינה דואגת לשכבות החלשות ולמרוויחי המשכורות  הנמוכות אלא בהעלאת שכר רוחבית בכל המשק "אנו נמצאים בתחרות  מול העולם ועל כן החלטה מסוג זה תפגע קשות בכושר התחרות  של המשק הישראלי ". לדעתו של מר ברוש, כלי הפעולה המידי הנחוץ הוא להפעיל מס הכנסה שלילי לעובדים המשתכרים פחות מ 5,000 שקל  בחודש.

בכנסת מעריכים שהאוצר והתמ"ת יפעלו להקפאת הצעת החוק לאחר אישורה בקריאה הטרומית . באוצר מתריעים שהעלאת  שכר המינימום תביא לעליה בעלות העבודה ובעיקבות כך לפיטורים וסגירת מפעלים או העתקת קווי יצור. האוצר מציע לאכוף את שכר המינימום ולבצע  פריסה ארצית של תוכנת ויסקונסין , מתן מס הכנסה שלילי למקבלי שכר נמוך ושילוב אנשים רבים בשוק העבודה.


צבי זרחיה (דה- מרקר).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן