מאי 272012
 

 

הפתעה משמחת לצפרים ולחובבי הטבע בעמק יזרעאל: השבוע נצפו סמוך למאגר המים של כפר ברוך ארבעה זוגות של השדמית אדומת הכנף, שנעלמה מהאזור בתחילת שנות ה-80 * במהלך אירועי חג השבועות יוכלו המטיילים לצפות בציפור הנדירה ובלהקות נוספות של ציפורים * סיורים מודרכים יתקיימו במהלך ימי החג (26, 27 במאי) ללא תשלום * המעוניינים מתבקשים להתקשר לתיאום מראש 04-9099800

 

הפתעה משמחת ציפתה השבוע לצפרים אשר מתכוננים לאירועי חג השבועות באגם כפר ברוך: לאחר היעדרות של כ-30 שנה, נצפו בסמוך לאגם שבמרכז עמק יזרעאל – ארבעה זוגות של שדמית אדומת כנף. "במקרה אחד הצלחתי אפילו לצפות בהזדווגות", סיפר השבוע שי אגמון, מדריך צפרות אשר ידריך את המבקרים באגם בשבועות.

השדמיות מקננות על פי רוב בשדות חקלאיים שאינם מעובדים באמצעות ציוד מכני. "המודרנה הבריחה אותן משדות עמק יזרעאל בתחילת שנות ה-80", מספר אגמון. "לפני כשנה נהרסה כליל מושבה גדולה של השדמיות אדומות הכנף סמוך לבית שאן. החקלאים החלו לחרוש את שטחי הקינון שלהן בציוד מתקדם ומהיר מאוד ולשדמיות לא היתה ברירה אלא להסתלק משם. אמא לא מסוגלת לגונן על האפרוחים שלה כשהיא צריכה להימלט מפני טרקטור מהיר. בעבר, כשחרשו בציוד איטי – היא הצליחה לקנן בשולי שדות. אבל הציוד החדיש רמס קינים של שדמיות".

החורף האחרון היטיב עם מאגרי המים בצפון ובכלל זה המאגר בכפר ברוך שבעמק יזרעאל. לאט לאט התברר, כי המאגר ומקווי המים הטבעיים שסביבו מרכזים כמות גדולה של עופות אשר מקננים בסמוך למים. בשל העובדה שאגם כפר ברוך נמצא באחד משני נתיבי הנדידה של הציפורים בין אירופה לאפריקה, עוצרות בו לחניית ביניים להקות ציפורים רבות ומגוונות. הסייפנים עושים בו כעת עצירה בדרכם לאירן… הביצניות, התמירונים, החיווייאים – את כל אלה ועוד ניתן לראות כעת בכמויות מרשימות באגם. בשל כך, החליטו אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון ואנשי חברת מקורות לפתוח את שעריו של המאגר לקהל הרחב – בחינם. במהלך הסיורים המודרכים שיתקיימו במקום ללא תשלום, יתאפשר למטיילים ולצפרים שביניהם ליהנות שוב מתצפית על קינים נדירים של שדמית אדומת כנף.

"מדובר בציפור יפהפיה, שיש לה רקע אדום מתחת לכנפיים", מסביר אגמון. "יש לי תחושה שהזוגות שמקננים כאן וכמובן הזוג שחש בטוח דיו כדי להזדווג במקום, מעידים על כך שהם מצאו בית לשנים רבות".

השדמית אדומת הכנף נמצאת בסכנת הכחדה כלל עולמית וזו אחת הסיבות לשמחה הגדולה ששטפה את צפרי עמק יזרעאל.

אנשי מקורות ורשות ניקוז ונחלים קישון קיבלו בסיפוק רב את החדשות מפיו של שי אגמון, שציין כי זהו אתר הקינון הקרוב ביותר למרכז הארץ שבו אפשר לצפות בשדמיות אדומות כנף.

"אני רוצה להזמין את תושבי עמק יזרעאל ואת המטיילים הישראלים בכלל לבוא ולהנות בחג השבועות משלל הפעילות שתתקיים במאגר כפר ברוך", אמר מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי. "דאגנו להדרכה ולסיורים רכובים בחינם להורים ולילדיהם; תהיה כאן הפעלה עבור הילדים, יוקרנו סרטים ומצגות על פעילות חברת מקורות והרשות שבראשה אני עומד. בקיצור, אטרקציה ששווה לבוא וליהנות ממנה".

אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון ציינו, כי בשל אירועי פסטיבל 'חלב ודבש' שמקיימת באותם ימים המועצה האזורית עמק יזרעאל, מומלץ מאוד להתקשר ולתאם סיור מודרך בחינם בטלפון מספר 04-9099800 .

לפרטים: עמי כברי, דובר רשות ניקוז ונחלים קישון 050-8648866

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן