ינו 112012
 

הצעת החוק של משה "מוץ" מטלון מסיעת ישראל ביתנו, המבטלת את חובת סימון מחירים על כל מוצר ברשתות השיווק ובחנויות, שעברה לפני כעשרה ימים בוועדת השרים לחקיקה, אך יצרה הדים בתחילת השבוע בשל המשמעות הצרכנית שלה, במשרד התמ"ת מעריכים כעת כי הצעת החוק במתכונתה הנוכחית "מתה".

בהצבעה בועדת השרים לפני כשבועיים רק שני שרים מתוך 14 השרים בוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן ושר התמ"ת שלום שמחון, הצביעו נגד, יו"ר וועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן וח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ, שחתמו על ההצעה לסימון מחירים באמצעות צגים אלקטרוניים, על המדפים ולא על המוצרים עצמם, חזרו בהם וציינו כי לא הבינו את משמעות התיקון.
"בחיים לא חתמתי על חוקים אנטי-צרכניים, אני לא מבינה איך זה קרה, זו שערוריה,אסור שזה יקרה", אמרה ח"כ שמאלוב-ברקוביץ. כעת נושא התיקון חוזר לממשלה לדיון חוזר, אך הליך החקיקה בככנסת עדיין נמשך.

על פי חוגים המעורבים בהליך החקיקה בועדת הכלכלה, גופים ואנשי עסקים בעלי אינטרס שיווקי היו מעורבים מאחורי הקלעים בהצעת החוק לביטול חובת סימון מחירים כל המוצרים עצמם. הערר שהגישה שרת התרבות והספורט ,לימור ליבנת, ביום ראשון, פתח דלת לדיון חוזר בהצעה במליאת הממשלה,"להצעת החוק במתכונתה הנוכחית עשויות להיות השלכות קשות על הצרכנים במדינת ישראל". מדברי ליבנת ניתן להבין כי מאחורי ההצעה עמדו רשתות שיווק שהסתייעו בחברת לובינג גדולה.
ח"כ מטלון, מי שיזם את התיקון לחוק, חזר בו מדבריו אתמול בחר בהגדרה שונה. לטענתו, הוא הודיע אתמול כי הקפיא את התיקון להצעה וכי בכוונתו לקיים דיון עם משרד התמ"ת על מנת לבחון את נסיבות ההתנגדות לחוק.
לדבריו, השיטה נועדה לאפשר מבצעים צרכניים נקודתיים, הנדירים בשיטת הסימון הידנית, שכן בעלי העסקים אינם מחליפים מדבקות תמחור לעיתים קרובות וכך נמנעים מהצרכן הישראלי מבצעים רבים. עוד אמר כי מדובר בחוק ידידותי לסביבה אשר כיוון, בין היתר, לצמצום השימוש בדיו ובנייר לשם הדפסת מדבקות התמחור.
בקרוב ייתכן דיון חוזר בוועדת הכלכלה, שם יש אפשרות לערוך שינויים בהצעת החוק והח"כים יוכלו לחייב את הרשתות לסמן את המחירים על המוצרים לצד הסימון האלקטרוני.

היאלי יעקובי,וזאב קליין (ישראל היום)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן