דצמ 012011
 

מהשבועות הקרובים, נערים ונערות יוכלו לקבל רשיון נהיגה כבר מגיל 16 ו-9 חודשים, וזאת במקום גיל 17 כיום. עם זאת, במשך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, תחול חובת ליווי נהג ותיק, שמתוכה שלושה חודשי נהיגת לילה.

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה אתמול את הצעת שר התחבורה, ישראל כץ, הקובעת רפורמה בלימודי הנהיגה, למעט הורדת הגיל.  בתום תקופת הליווי, יחתמו המלווה והתלמיד על תצהיר לפיו קיימו את חובת הליווי על פני לא פחות מ- 50 שעות, ורק לאחר מכן, יונפק לנהג החדש רישיון נהיגה קבוע מטעם רשות הרשוי. על פי ההצעה שאושרה, אפשר יהיה להתחיל את לימודי הנהיגה בגיל שש עשרה וחצי.
עמותת אור ירוק, בירכה אתמול על הצעד. מנכ"ל העמותה, שמואל אבואב, אמר כי "מחקרים מצביעים כי תוכניות רשיון הנהיגה המודרג מפחיתות את שיעור התאונות של הצעירים בכ- 20% עד 40%". אבואב הדגיש כי "המוגבלות על נהיגת לילה והסעת נוסעים הן בעיניו התרומה הגדולה להפחתת שיעור התאונות".
הצעתו של השר כץ, התקבלה בוועדת הכלכלה של הכנסת, בעוד שבמקביל, מונחות על שולחן ועדת השרים לעניני חקיקה, הצעת חוק המורה על מתן רישיון נהיגה דוקא בגיל מאוחר יותר. ההצעה קוראת לאפשר להוציא רישיון רק מגיל 18, וזאת עקב עלייה במעורבות צעירים בתאונות דרכים קשות וקטלניות.
הנתונים תומכים בכך: על פי מחקרים  שבוצעו על ידי עמותת אור ירוק, לצעירים סיכון גבוהה פי 2.5 להיהרג בתאונה קטלנית אחרי השעה  22.00. צעירים עד גיל 24, מעורבים יותר בתאונות דרכים בהשוואה לבני גילאים מבוגרים יותר, בעוד שנהגים עד גיל 24 מהווים 15% מהנהגים, הם מעורבים בכ- 19% מהתאונות עם נפגעים.
בשנת 2010, אירעו לכל הפחות 71 תאונות מדווחות שבהן היו מעורבים נהגים בגילאי 17-18. לפחות שש מהתאונות הוגדרו כקשות במיוחד.
לאור נתונים אלו, זוג עורכי הדין, ורד כהן ורענן בר-כהן, הורים לנערים לפני קבלת רישיון הנהיגה, פנו לכנסת בדרישה להעלות את גיל קבלת רשיון הנהיגה לגיל  18. אין למשרד התחבורה יכולת לפקח בפועל על הליווי, ואין דרך שבה יוכל המשרד לאכוף את הדרישות בעניין הלווי ,אומרים בני הזוג.
שלומי דיאז וזאב קליין (ישראל היום )

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן