אוג 282011
 

בעוד כמה ימים יחזרו התלמידים לבתי הספר, אולם לא רק לספסל הלימודים. רבים מהם מתחילים תהליך חינוכי לא פחות חשוב, התנדבות בפרויקטים שונים בהם סיוע לקשישים, לילדים בסיכון, לניצולי השואה ולמד"א, במסגרת תוכנית חדשה שנקראת "להיות אזרח".

רוב התלמידים בישראל בישראל מתחילים להתנדב בכיתה י, כאשר משרד החינוך אינו מחייב, אלא ממליץ למנהלי בתי הספר לשלבם בפרויקטים שונים. החל משנת הלימודים הקרובה, ייפתח ב- 165 בתי ספר "פיילוט" של תוכנית "להיות אזרח" ובמסגרתה ימשיכו התלמידים בהתנדבות עד סוף לימודיהם בבית הספר ובסיומם יקבלו גם תעודת בגרות חברתית.

במשרד החינוך מתכננים לתת לבעלי תעודת בגרות חברתית זכאויות שונות במוסדות להשכלה גבוהה ובצבא. "כל התוכניות שלנו מיועדות לבניית מעורבות של הנוער", אמרה אמש טליה נאמן, מנהלת אגף תכנים ותוכניות במינהל חברה ונוער של משרד החינוך, "התוכנית מפתחת גיבוש זהות לאומית והומניסטית ועוזרת לבני הנוער לתרום בקהילה,תעודת בגרות חברתית שיקבלו התלמידים בסוף י"ב היא לא רק תעודת הוקרה, אלא תהיה מוכרת גם לצורך נקודות זכות באונברסיטה ולצורך קבלת תפקידים נחשקים בצבא".

היבט נוסף של תוכנית "להיות אזרח" הוא הרחבה של עריכת טקסים המונהגים בבתי הספר בעת קבלת תעודת זהות. במהלך שנת הלימודים הקודמת, גיבשו במשרד החינוך בשיתוף משרד הפנים חוברת מיוחדת, המסבירה לכל תלמיד את המשמעויות של להיות אזרח במדינת ישראל ואת משמעותם של הסמלים הישראליים, זאת בנוסף להסברים על חשיבותה של ההתנדבות בקהילה. החוברת מחולקת לתלמידים שמגיע זמנם לקבל את התעודה הכחולה.

"בטקס אומרים לתלמידים שהם הופכים לאזרחים ,אולם עד היום בני 16 קיבלו תעודות זהות לא חשבו יותר מידי על המשמעות שלה", אומרת נאמן, "החוברת שפיתחנו עוזרת גם למחנך להסביר מהי תעודת זהות, מהם יחסי הגומלין בין האזרח למדינה ומהי אזרחות פעילה".

יעל ברנובסקי (ישראל היום )

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן