דצמ 212010
 

בשורה טובה: מאגרי הגז הענקיים המצויים בים התיכון, תמר וליוויתן,שייכים מהיום באופן רשמי למדינת ישראל , וזאת לאחר ששר התשתיוות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, חתם אתמול עם שר החוץ הקפריסאי מרכוס קיפריאנו על הסכם שקובע את גבול המים הכלכליים הבלעדיים בין ישראל לקפריסין.
ההסכם נקרא "קו האמצע", ולפיו יש לכל מדינה בלעדיות כלכלית ומחקרית באזור שלה, ואכן, מאגרי הגז תמר וליוויתן נמצאים בתחום של ישראל. ההסכם גם מקנה לישראל ריבונות על המתקנים ועל אסדות הקידוח שהיקימו שותפויות הגז בשני מאגרי הגז בים הפתוח. ההסכם שנחתם מכריע את הוויכוח אם הרישיון שהעניק משרד התשתיות ליצחק תשובה,נובל אנרג"י ,ושותפויות הגז האחרות בשני מאגרי אכן ניתנו על פי הדין הבינלאומי, ואם מאגרי הגז והנפט בים התיכון שייכים לישראל ,ההסכם מעניק כעת ודאות גדולה יותר לגבי הגבולות הימיים והכלכליים של ישראל , הן מול שותפיות הגז והמשקיעים הרבים חלקם מחו"ל ,והן מול המדינות השכנות.

זאב קליין,ושלומה צזאנה ( ישראל היום )

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן