נוב 102010
 

בשורה טובה לטסים לחו"ל: מהשנה הבאה צפויות הקלות של ממש בגזירות הביטחון, האוסרות על נשיאת נוזלים מעל כמות מסוימת במטען היד, כך נודע אתמול לקראת כנס בנושאי תעופה וחלל בהרצליה.

איתי אלון, ראש תחום בטיחות וביטחון במכון פישר, אמר כי ראשיות התעופה הבינו שהאיסור על נשיאת נוזלים מעל כמות מינימלית היא גזרה בעיתית, ולכן החליטו למצוא פתרון אחר.מדי יום מחרימים אנשי ביטחון מנוסעים במאות נמלי תעופה באירופה וארצות הברית בקבוקי משקה, בשמים, נוזלים לעדשות מגע,ועוד, ראוי לציין כי בישראל לא נאכפו הגזירות האלה כמו באירופה ובארה"ב, אך ישראלים רבים נאלצו להשאיר בנמלי התעופה בחו"ל בקבוקי ויסקי, יין ובשמים.

אלפי התלונות גרמו לכך שראשיות וגורמי הביטחון באירופה והארה"ב ( כאשר האמריקאים הם נותני הטון ) החליטו למצוא פתרון: ציוד חדש יוכל לזהות אם מיכל מסוים מכיל אפטר שייב או חומר נפץ קטלני. "מדובר בציוד חדיש מאוד שנמלי התעופה יהיו חייבים להתקין", אומר איתי אלון, שלדבריו מועד השנוי נקבע לאמצע שנת 2011, אבל נראה כי תיתכן דחייה אם הציוד לא יוכיח את יכולתו לזהות חומרי נפץ נוזלים. הוא הוסיף כי גם החיפושים בתיקי היד של הנוסעים יוחלפו באמצע השנה הבאה במערכות שיקוף מהירות, וכן בשורה של "מריחנים" שיוכלו לזהות חומר נפץ במהירות ובוודאות. מדובר במריחנים חדישים, שעם חלקם כבר עובדים בישראל באישור השב"כ, הבודק יבדוק את תיק היד מבחוץ או שיקח בקבוק ביד,אבל השאיפה היא פחות לפתוח מזוודות ולעשות שימוש רב יותר הציוד אלקטרוני. מדובר בשורה של הקלות גדולות המיועדות לפתוח את הפקקים בנמלי התעופה.

אלון אמר כי נמלי התעופה יחויבו להשקיע עשרות מליוני דולרים בציוד החדש ומנהליהם כבר מתלוננים הן על ההוצאה הכבדה והן על כך שהציוד הזה תופס הרבה מקום על ריצפת הטרמינלים שרובם צפופים כבר כיום.

"חברות התעופה הבינו שהגזירות מקשות על אנשים לטוס בצורה סבירה,והלחץ שלהן על גורמי הביטחון הביאו לכך שיהיו הקלות גדולות בתחום" אמר אלון.

רשות שדות התעופה בישראל רכשה מערכת שתבדוק החל מעוד כשנתיים את כל המזוודות של הנוסעים בנתב"ג ללא צורך לפתוח אותן כלל, מובן שמזוודה של ישראלי תיבדק ברמה נמוכה יותר של זר, בעיקר אם יש משהו חשוד בעיינו.

חלק מהתכנולוגיות החדשות שיבטלו את ה איסור על נשיאת נוזלים במטען ביד של הנוסעים יוצגו במהלך הכנס במכון פישר על ידי מומחי שירות הביטחון הכללי, וראשות שדות התעופה.

אריה אגוזי (ממון )

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן