נוב 252010
 

כחלון לחברות הסלולר: "אתם עושים סבסוד צולב – לחזק אתם נותנים ב-7 אגורות לדקה ולחלש מוכרים בשקל לדקה" ■ "אתם שולטים במשק וכובלים אנשים, והדבר הזה ייפסק. כשהמדד עלה ב-2.2% המחירים אצלך עלו ב-4.4%"

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), של הכנסת ערכה הבוקר (ד') דיון סביב הרפורמות בשוק התקשורת, כפי שנוסחו בחוק ההסדרים. שר התקשורת משה כחלון, בשיתוף עם האוצר, ביקושו את תמיכת חברי הוועדה בשורת רפורמות. הוועדה החליטה לאחר דיון ממושך והצבעה כי קנסות היציאה מחברות הסלולר יצומצמו, וכי החלטה זו תחול גם באופן רטרואקטיבי ללקוחות קיימים.

"קנסות היציאה הם החסם המרכזי של התחרות", אמר כחלון בפתח דבריו. "בלי יכולת מעבר בין החברות לא תהיה תחרות". כחלון תקף את עמדת חלק מחברות הסלולר שיש להפחית את קנסות היציאה רק במגזר הפרטי ואמר כי "כל הטריקים והניסיונות להפריד בין מגזר פרטי לעסקי הם אחיזת עיניים. יש לאפשר ללקוחות מעבר בין החברות כדי שתהיה תחרות אמיתית בשוק". במהלך הדיון פנה כחלון ישירות לנציגי חברות הסלולר ואמר: "אתם עושים סבסוד צולב. לחזק אתם נותנים ב-7 אגורות לדקה ולחלש אתם מוכרים בשקל לדקה".

כזכור, חוק ההסדרים קובע כי קנסות היציאה יופחתו משמעותית לעלות מקסימלית של 10% מהחשבונית הממוצעת של לקוח, כפול מספר החודשים שנותרו לו להתחייבות. פרק התקשורת בחוק ההסדרים כולל גם רפורמות אחרות, בראשן "נדידה פנים ארצית", שתאפשר פרישה מהירה של רשת סלולר חדשה למתחרה חדש.

בדיון דיבר נציג האוצר יהודה סבן והציג מצגת על בעיית התחרות בשוק הסלולר. על פי האוצר, הסלולר הוא כיום הוצאה רגרסיבית, כאשר החמישון התחתון מוציא 5.7% מהכנסתו על סלולר ואילו החמישון העליון מוציא רק 1.3% מהכנסתו על סלולר.

האוצר הציגו נתונים לפיהם המעבר בין החברות בישראל נמוך בהשוואה לעולם וירידת המחירים בדקת השיחה שחווה השוק המקומי נמוכה מהירידות "הדרמטיות" שחוו שווקי סלולר אחרים בעולם. סבן הדגיש את חשיבות הנדידה הפנים ארצית ואמר כי "ללא אישור, לא תהיה משמעות למכרז התדרים ולא יכנס מפעיל חדש. הרפורמה בסלולר צפויה לחסוך למשקי הבית מאות מיליוני שקל למשקי הבית".

לאחר הצבעה שנערכה, ובעקבות הצעה של חבר הכנסת כרמל שאמה (ליכוד), הוחלט כי הקנסות יופחתו עוד מעבר להצעת האוצר במקור בחוק ההסדרים. נקבע כי קנס היציאה יעמוד על מקסימום 8% מחשבונית הסלולר הממוצעת של לקוח (במקור 10%) כפול מספר החודשים שנותרו לו להתחייבות. כמו כן נקבע שהחלטה זו תחול גם באופן רטרואקטיבי על לקוחות קיימים. בדקות אלה מצביעה הוועדה האם להחיל את צמצום הקנסות גם באופן רטרואקטיבי על לקוחות קיימים או להחיל אותו רק על לקוחות חדשים. הלוביסטים מצד חברות הסלולר לוחצים שלא להחיל את החוק על לקוחות קיימים במסגרת חוזה, היות ומדובר ב"שינוי כללי המשחק בזמן המשחק".

נציג סלקום אמר כי "מדובר פה בחקיקה רטרואקטיבית לכל דבר ועניין ואני מציע לשקול את זה שוב". כחלון לא נשאר חייב: "גם אם תגיד חקיקה רטרואקטיבית 3 פעמים זה לא יעזור. אתם שולטים במשק וכובלים אנשים, והדבר הזה ייפסק. כשהמדד עלה ב-2.2% המחירים אצלך עלו ב-4.4%".

אמיתי זיו – דה מרקר

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.