אוק 212010
 

בשורה משמחת לחולי סרטן הדם: ייתכן ובקרוב יוכלו חולים שאובחנו כחולי לוקמיה מילואידית כרונית, לקבל מיד עם גלוי המחלה תרופה בעלת אחוזי יעילות גבוהים בהרבה ביחס לתרופות שהיu בשימוש עד היום.

לוקמיה מילואידית כרונית, היא אחד מארבע סוגי סרטן הדם הפוגעת בתא האב במח העצם, שממנו נוצרים כל תאי הדם. במצב תקין מיוצרים תאי הדם בצורה מבוקרת, אך במקרה של לוקמיה מילואידית כרונית מתחלקים התאים ללא כל בקרה, לוקמיה זו עלולה להופיע בכל גיל, אך שכיחה יותר בקרב אנשים בגיל העמידה או מבוגרים יותר.

מתוצאות מחקר אקדמי רחב היקף, שפורסם ביוני האחרון בכתב העת הרפואי היוקרתי "new england journal of medic in "עלה כי תרופה ניסיונית חדישה בשם "נילוטיניב", הנלקחת בצורת כדורים, היא בעלת יעילות גבוהה בעשרות אחוזים מהתרופה המקובלת היום בישראל, ושיעור הרפוי שלה עומד על לא פחות מ 40% .התרופה החדישה ניתנת כיום לחולים שאובחנו כלוקים במחלה. אולם רק "בקו שני" כלומר רק בחולים שמיצו את כל אופציות הטיפול האחרות, לפני כשנה הוחלט לנסות את התרופה גם על חולים ב"קו הראשון" כלומר עם גילוי המחלה התוצאות היו מדהימות. כי לאחר כמה חודשים התברר, כי התרופה מביאה לשיפור בתסמינים הרפואיים ובספירת הדם של החולה בתוך עשרה ימים מתחילת הטיפול, ובתוך שלושה חודשים מתחילת הטיפול כבר אפשר היה לראות ירידה ברמת הגן שגורם למחלה והעלמות של ההפרשה הכרומוזומלית שגרמה להיווצרות החלבון הגורם למחלה.בנוסף, מונע הטיפול את הידרדרות המחלה למצב של לוקמיה חריפה, שהיא מחלה חשוכת מרפא. ישראל נמנית גם היא עם המדינות שמנסות את התרופה, וכיום נוטלים אותה שני חולים המשתתפים בנסוי בבית החולים שיבא התל השומר. הסרטן התגלה בגופם של השניים בשנות הארבעים והחמישים לחייהם, ורק לפני שבועיים , אחד מהם היגיע לארץ במיוחד מרוסיה כדי להשתתף בניסוי.

"לעובדה שהיא מרפאה יש כבר שתי הוכחות" אומר פרופ' ארנון נגלר ראש המערך ההמטולוגי בבית החולים שיבא. ההוכחה הראשונה היא ש- 40 אחוז מהחולים משיגים תוך שנה תגובה מולקולרית מלאה,שזה שווה לרפוי, כלומר,איו בגוף אפילו תא אחד של חולה. כמו כן, המחקר הראה שהרבה פחות חולים שקיבלו את התרופה התקדמו תוך שנה לשלב לשלב מואץ וקטלני של המחלה. מעבר לשיעור הרפוי הגבוה של המחלה, מחליפה התרופה את הטיפולים הכימותרפים ואת השתלות מח העצם, התרופה נלקחת דרך הפה וביחס לתרופות אחרות אין לה כמעט תופעות לוואי, נוסף על כך חולים אינם צריכים להתאשפז כדי ליטול את התרופה. טרם ברור אם יצטרכו חולים ליטול את התרופה כל החיים או שיוכלו להפסיקה לאחר תקופה מסוימת.

"התרופה הופכת את המחלה ממחלה חריפה שמתים ממנה, למחלה שחיים איתה" אומר פרופ' ארנון נגלר,ומדגיש כי מדובר במהפכה של ממש,"פעם חולים בסרטן דם היו צריכים לעבור טיפולים כימותרפיים,ובמקרה הצורך אף השתלת מח עצם, אלו הם טיפולים שהם כמו פצצת אטום לגוף, 20 אחוז מתים מהטיפולים ועוד אחרים מסתבכים ממחלות, עכשיו יש לנו לוקמיה שאפשר להבריא ממנה עם כדורים.

על פי ההערכה, בתוך כמה חודשים יינתן אישור לטפל בתרופה ב"קו הראשון" הן על ידי מינהל התרופות והמזון האמריקאי (f .d. a ) והן על ידי סוכנות התרופות הארופאי emea ) והן על ידי משרד הבריאות הישראלי, "ברגע שהיא מאושרת לטיפול ב"קו שני". המשמעות היא שמבחינת תופעות לוואי ליעילות היא מאושרת" מסביר פרופ' נגלר, ולכן יש סכוי גבוה שהיא תאושר לחלוטין.

כמובו שלא הכל ורוד, החסרונות, גם הפעם מתרכזים בעלות התרופה, שעל פי ההערכות תעלה התרופה 30–40 אלף דולר מדי שנה."ללא אישור של קופת חולים או ביטוח לאדם מין השורה יהיה קשה מאד לקנות את התרופה" מציין פרופ' נגלר, עם זאת, הוא מדגיש כי "לוקמיה מילואידית כרונית" תמיד היתה ספינת הדגל בהמטולוגיה ובאונקולוגיה, מאחר שזו המחלה ההמטולוגית הראשונה שהבינו איך המנגנון שלה עובד, אני אופטימי, אומר פרופ' ארנון נגלר, וסבור שמציאת התרופה יכולה להיות פריצת דרך , וגם דרך למציאת תרופות נוספות למחלות ממאירות נוספות.

לוקימיה מילואידית כרונית:

– הסיכוי לחלות במחלה עומד על 1- למאה אלף בני אדם.

– בישראל עומד מספר החולים על כמה מאות, וכל שנה מתווספים כ- 140 חולים חדשים.

– עד לפני שמונה שנים השתלת מח עצם היתה הדרך היחידה לרפוי המחלה.

–  הטיפול הראשון שלא כלל השתלה היה מתן אינטפרון אלפא – חלבון המופרש בתא כתגובה לחדירת גורם פולשנ, או בתגובה להפיכת התא לסרטני, אך החומר לא הביא לרפוי מלא.

– בשנים האחרונות נעשה שימוש בתרופה "גליווק"אשר סיכוייה לרפוי מוחלט של המחלה עומדים על חמישה אחוז.

נעמה טלמור-דגן ( ישראל היום)

Sorry, the comment form is closed at this time.