מאי 142014
 

החודש הסתיים פרויקט ראשון מסוגו- קורס כלכלה מקומית מקיימת. המטרה: להקנות לפעילים חברתיים וקהילתיים כלים לפיתוח וקיום עצמאי של גינות קהילתיות בנות-קיימא.

הקורס "כלכלה מקומית מקיימת בגינות קהילתיות" הוא פרי יוזמה משותפת של קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע, המכללה החברתית כלכלית ואיגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה. מדובר בפרויקט ראשון מסוגו בארץ, המהווה אבן דרך חשובה ביכולתן של גינות קהילתיות, בחיפה וסביבתה, לפעול כמרכזים לפעילות קהילתית וכלכלית עצמאית.

הקורס התקיים במכללת "תלתן" ובמהלכו השתתפו כ-30 פעילי גינות קהילתיות ופעילים ביוזמות חברתיות וסביבתיות מגוונות באזור מפרץ חיפה- חיפה, קריות, נשר ועמק זבולון. הקורס עסק במודלים חברתיים ומקיימים הניתנים ליישום בגינות קהילתיות ובקרב קהילות פעילים, במטרה להעניק לפעילים הסביבתיים כלים להמשיך ולתחזק את הגינות הקהילתיות באופן עצמאי ובהתאם להגדרת הבר-קיימא כגון צרכנות אלטרנטיבית, קואופרטיבים, מטבע מקומי, מנגנונים לקבלת החלטות משותפות בקהילת פעילים ועוד.

אלה אלכסנדרי, מנהלת קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע: "בשכונות חיפה קיימות 11 גינות קהילתיות המקבלות סיוע ותמיכה מקהילת חיפה של החברה להגנת הטבע ומעיריית חיפה. לאור מספרן ההולך וגדל של הגינות בחיפה ולאור הקמתן של גינות קהילתיות גם בקריות, בנשר ובישובים נוספים במרחב החיפאי, עולות – היום יותר מתמיד – שאלות הנוגעות לתפקידן הקהילתי והכלכלי של הגינות. אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה שנוצר עם המכללה ועם איגוד ערים כחלק מתפישה של שולחנות עגולים ושיתופי פעולה בין ארגונים, תושבים ומוסדות ממשלתיים ומשוכנעים שיתפתח גם לכיוונים נוספים. אנחנו מאמינים שקורסים מעין זה הם שלב חיוני לעצמאות הגינות הקיימות מצד אחד וליכולת שלנו לסייע להקמתן של גינות חדשות במרחב מצד שני".

ד"ר עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים להגנת הסביבה אזור מפרץ חיפה: "איגוד ערים יוזם ומלווה מקצועית לאורך כל השנה פעילות חינוך סביבתי בשיתוף מוסדות חינוך וקהילה. אנו רואים בערוץ הקהילתי נדבך חשוב בחינוך לקיימות באזור חיפה והמפרץ. אנו שמחים על כל שיתוף פעולה המקדם את הנושא. המשך קיום מוצלח ועצמאי של הגינות הקהילתיות תלוי בעצמאותן הכלכלית ולכן חשוב היה לפתח פלטפורמה מתאימה לקורס ייחודי זה, שמהווה המשך ישיר לתמיכת האיגוד עד כה בהקמת הגינות ובקשר עם התושבים והפעילים."

רפי קמחי, מנהל השלוחה הצפונית של המכללה החברתית כלכלית: "פעילי ופעילות הגינות הקהילתיות הם סוכני שינוי חשובים ביצירתה של תשתית קהילתית וכלכלית אשר תקדם חשיבה ומעשה של כלכלה וקהילה מקומית בת-קיימא. אני מקווה שפרויקט ראשון זה יהווה נחשון בגל של התארגנות ארצית."

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

דילוג לתוכן