ינו 242012
 

משרד המשפטים הודיע אתמול, כי הוא מאמץ תוכנית פיילוט מהפכנית שבמסגרתה חשודים בעבירות קלות לא יועמדו לדין פלילי, אלא יועברו לתוכנית שיוזם  משרד הרווחה.

כפיילוט, שיימשך שנתיים, חשודים בעבירות קלות-מסוג עוון, שהעונש הקבוע בחוק עליהן הוא בין שלושה חודשים לשלוש שנים, יועברו ישירות מהמשטרה לטיפול על ידי שרות המבחן של משרד הרווחה.
המודל המהפכני מבוסס על מודלים דומים אשר מתקיימים בארה"ב ומאפשרים לתובע לא רק הגשת כתב אישום או גניזת התיק, אלא שקילת פתרון טיפולי אשר בסופו של דבר עשוי לתרום לחברה בכך שיוציא חשודים ממעגל הפשיעה. יצוין כי כיום, בתהליך הפלילי, יש תיקים המסתימים ללא הרשעה ובטיפול של שרות המבחן. מטרת המודל החדש הוא בין היתר, לאתר מראש תיקים שעל פי הניסיון המקצועי של רשויות התביעה צפויים להסתיים ללא הרשעה, ולהעביר אותם מראש לשירות המבחן. תפקידו של שירות המבחן לבנות תוכנית שיקום, איחוי ופיצוי עבור המופנים איליו ולעקוב אחר ביצוען. אם המופנה יעמוד בתוכנית, תיקו יסגר.
פרקליטת מחוז תל-אביב (פלילי), עו"ד אריאלה אנטלר-סגל, העומדת בראש הפיילוט, הדגישה כי "האינטרס הציבורי ייצא נשכר מהפרויקט הזה,אם החשוד לא יחזור לבצע עבירה וישוקם, ובמקביל המתלונן יטופל. מדובר בחשודים בעבירות כמו אלימות, סמים, מין, סכסוכי שכנים ותקיפות. הפרויקט לא יחול על עבירות אלימות במשפחה, שיבוש הליכי משפט, תעבורה וצ'קים ללא כיסוי. במסגרת הפיילוט יועברו כל שנה כ-600 חשודים מהמשטרה לשירות המבחן, אשר יבחר מתוכם כ-400 מקרים לטיפול".
שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, בירך על תחילת הפרויקט והביע תקווה כי צעד זה יביא להקצאת משאבים יעילה יותר ולשיפור האפקטביות בעבודתה של מערכת אכיפת החוק.
 
עדנה אדטו (ישראל היום) 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.