דצמ 222011
 

הסוף לניחושים בדפי החשבון החודשיים של חברות כרטיסי האשראי. המפקח על הבנקים, דודו זקן,  נחלץ סוף סוף לעזרת הצרכנים, והחל מתחילת חודש מאי 2012 כל חברות האשראי יחויבו להציג בדפי החשבון החודשיים, נוסף לפרטי העיסקה המוצגים כבר כיום גם את שם הספק ואם במעמד ביצוע העיסקה הוצג כרטיס האשראי.

בכך תגדל יכולת הצרכנים לעקוב מקרוב אחר החיובים בכרטיס האשראי. ההוראות החדשות של זקן באו בעקבות יוזמה של שני חברי כנסת אורי מקלב ונחמן שי, שדרשו לשפר את נוהל הגילוי הנאות של חברות כרטיסי האשראי ללקוחותיהן. זקן מציין כי ההוראות החדשות באו כדי למנוע מקרים שבהם הספק מוכר בשם מסחרי אחד, בעוד ברישומים בדפי החשבון החודשיים הוא מוצג ומופיע בשם מסחרי אחר. לדברי זקן, אי התאמה בין שני השמות המסחריים מקשה על הצרכן לאמת את נכונות המידע המופיע בדו"ח הפירוט החודשי, ומביאה לעיתים לברורים מיותרים מול הספק ומנפיק הכרטיס, זאת, נוסף לקושי המשפטי שבו נתקל הצרכן בבואו לדרוש קיום כל תנאי העיסקה.

ההוראות החדשות ישפרו את יכולת הצרכנים לעקוב אחר עסקאות שבהן לא הוצג כרטיס בבית העסק, כמו עסקאות המתבצעות באמצעות הטלפון או האינטרנט. לטענת בנק ישראל בעסקאות מרחוק גובר החשש מפני שימוש לרעה בכרטיסי האשראי על ידי צד שלישי.

סימון מאפייני העסקאות בדף החשבון החודשי יסייע להגנה על הלקוח, שכן בהתאם לחוק, כאשר מתעורר חשש לשימוש לרעה בכרטיס האשראי יכול הלקוח, תוך 30 יום מיום שנמסרה לו ההודעה על החיוב, לפנות אל המנפיק ולבטל את החיוב, בכפוף לבדיקת עובדות המקרה. מידע זה עשוי כאמור לסייע ללקוחות לעקוב אחר פעילותם, לאתר עסקאות שלא בוצעו על ידיהם ולהימנע מתשלום עבור חיובים שגויים.

זאב קליין (ישראל היום)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.