דצמ 172011
 

לקראת החנוכה אפשר לצאת לטיול שיחזק את הידע שלנו על הקשר העמוק של עם ישראל לארצו. את הקשר הזה אפשר לראות באמצעות המנורה, סמל יהודי מובהק המלווה אותנו לאורך הדורות מתקופת המקרא ועד היום,והוא למעשה סמל המדינה.

השימוש במנורה החל במאה הרביעית לספירה והתרחב מאד כמוטיב קישוטי, בעיקר בבתי כנסת, כאשר הנצרות הפכה לדת והצלב הפך לאחד מסמלי השלטון העיקריים, אימצו היהודים בארץ-ישראל וברחבי האמפריה הרומית את המנורה כסממן יהודי בכל תחומי החיים.

ברמת הגולן אפשר למצוא את עיטור המנורה במקומות רבים, בעיקר על גבי פריטים ארכיטקטוניים ואבני בנייה ממבני בתי הכנסת ועל עמודים, כותרות, בסיסים, משקופים ועוד. רוב הממצאים נמצאים במוזיאון עתיקות ברמת-הגולן בקצרין ובתצוגות הפתוחות, ובשטח הושארו אבנים עם חריטות או תבליטי מנורה בשלושה ישובים בלבד.

בהליכה קצרה מכביש 98 (כביש מזרח גולן) תוביל אתכם בינות להרבה ירוק רענן לתל פארג' ולחורבה שבראשו. חפשו את "בית המנורות", שם מקומי שקיבל מבנה חרב מהתקופה הביזנטית, שהאבנים המעוטרות שממנו נלקחו ממפולת של מבנים קדומים יותר. האבנים שנמצאו שם מעוטרות בצלבים, בעוגנים בלולבים וגם במנורות – שילוב המעיד, כנראה, על ישוב מעורב של יהודים ונוצרים. במאה ה- 19 התיישבו במקום צ'רקסים, ובמלחמת ששת הימים ננטש הישוב.

איך מגיעים?

נוסעים על כביש 98, כ-18 ק"מ מדרום לקוניטרה ו-3 ק"מ ממערב לתל פארס. הכניסה חופשית.

ובכפר העתיק שבדרום גולן נמצא אחד מבתי הכנסת החשובי ם שנתגלו בארץ, סמוך לבית הכנסת נמצא "מעיין הקשתות" הנובע בתוך מבנה מרשים של שלש קשתות גדולות הבנויות אבני בזלת שלפי השערת החוקרים נבנה כמקדש רומי לפני הקמת הכפר היהודי במקום. בהמשך שימשו מי המעיין לתעשיית הלבנת פשתן. מעבר לכפר נשקף נוף יפיפה של הכנרת והרי הגליל התחתון.

הכפר הערבי הקטן אום אל-קנטיר,"אם הקשתות" בתרגום לעברית, נבנה על שרידי יישוב יהודי קדום שנבנה, ככל הנראה אחרי חורבן בית המקדש השני ונחרב ברעידת האדמה הגדולה של שנת 749 לספירה. גולת הכותרת של שרידי הכפר היא בית -הכנסת שבנייתו תוארכה למאה החמישית לספירה. זהו אחד מבתי הכנסת היפים והמפוארים שנחשפו בארץ והיחיד שבו נשמרה במלואה בימת ארון הקודש (היכלית) המתנשאת לגובה של שישה מטרים. בחפירות שנערכו במקום נחשפו גם כתובות הארמית, תבליט שופר וארבעת המינים, ושני עמודים מעוטרים שעליהם תבליט מנורה.

איך מגיעים? נוסעים על כביש 808, בכביש הגישה למושב נטור. לפני הכניסה למושב, פונים שמאלה לדרך עפר המובילה לאתר. הכניסה חופשית.

בית הכנסת שהיה לב ליבה של הקהילה הכפרית בקצרין העתיקה, שחרבה ברעש של שנת 749 לספירה, נבנה מאבני בזלת גדולות ומסותתות, קושט בעיטורים ובעמודי אבן גדולים והתנשא מעל לבתי הכפר. השחזור מותיר מרחב רב לדמיון. בבית-הכנסת תגלו מנורה חרוטה על אחד האבנים.

איך מגיעים? אזור התעשיה קצרין. הכניסה בתשלום.

במוזיאון העתיקות בגולן בקצרין מוצגת תערוכה יפה ומרשימה של תחריטי ותבליטי מנורות שהתגלו בקצרין, בעין-נשוט, ביהודיה ובפיק. שווה ביקור. הכניסה בתשלום.

אילן גטניו (ישראל-היום) בסיוע אורן זינגביום,ארכיאולוג הגולן ברשות העתיקות,ויעל שטרסברג,אוצרת מוזיאון עתיקות הגולן בקצרין.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.