ספט 172011
 

הקיץ נגמר, חודש אלול הגיע וזה הזמן להתחיל לערוך חשבון נפש ולומר סליחות. זה גם זמן לצאת לטיולים ליליים בסמטאותיה של ירושלים, המתמלאות יהודים דתיים היוצאים בלילות לתפילה ולאמירת סליחות.

את סיורי הלילה אפשר להתחיל בכל אחת מהשכונות הציוריות של העיר, כגון נחלאות או משכנות שאננים. אין שעה יפה מזו לשוטט בעיר העתיקה ובעיקר ברובע היהודי, בסיור הממלא את הנשמה. אבל לפני שיוצאים כדאי לשבת אל מול החומות ולצפות בשקיעה מאחת המסעדות שבקצה המזרחי של מתחם ממילא. השמש מלטפת את החומות שמולנו ואור אדמדם מאיר את החומות . אנחנו מתחילים את הטיול שלנו במצודת מגדל דוד. אפשר גם לעבור דרך הרובע הארמני אל הרובע היהודי ומשם מזרחה עד שמגיעים לכותל. אפשרות נוספת היא להצטרף לסיורי סליחות מודרכים ברחבי העיר.

ממצודת דוד, מעונו של המוזיאון לתולדות ירושלים, יוצאים במהלך ספטמבר ואוקטובר סיורים בני שעתיים הסוקרים את מנהגי אמירת הסליחות. את הפיוט והמדרש בקהילות השונות ואת התפיסה העומדת בבסיס חודש הסליחות. במהלך הסיור אפשר לחוש בתכונה המאפיינת את הרובע היהודי בדרך אל אמירת הסליחות בכותל המערבי לקראת חצות. הסיור של המזיאון אינו נכנס לבתי כנסת. הוא מתחיל בצפייה בחזיון הלילי בשעה 21.00 וממשיך עד לכותל. מחיר לסיור ולחזיון, 90 שקלים לאדם, לסיור בלבד 50 שקלים לאדם. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש במרכז ההרשמות  2284*.

סיורי סליחות של חברת "מסלולים" משלבים בין חווית ההשתתפות באמירת סליחות, או בצפייה במתפללים, לבין הליכה ברחובותיה הייחודיים ובסמטאותיה של ירושלים, משכונת נחלת שבעה ועד הרובע היהודי שבעיר העתיקה,(מסלול של 3 קילומטר לערך). הסיורים מתקיימים בכל ערב, בימים ראשון עד חמישי למעט ימי ראש השנה, והם יסתיימו ביום רביעי, 5 באוקטובר. הסיור מתחיל בשעה 21.00 בככר החתולות (במלעיל) בכניסה לשכונת נחלת שבעה, ומשם יוצאים  עם מדריך מוסמך של משרד התיירות, המתמחה בירושלים, לסיור השכונה השלישית שמחוץ לחומות-נחלת שבעה- שנוסדה במחצית השניה של המאה ה- 19. הסיור כולל ביקור בבית הכנסת הספרדי "אוהל יצחק" שהוא בית כנסת יחודי בשכונה ובו ישמיע פייטן מפיוטי הסליחות, ואת הפיוט "אדון הסליחות" המשבח את האל ומבקש את רחמיו.

בהמשך מסיירים בין הפאבים בשכונה ויוצאים אל שכונת ממילא, שכונת התפר שבין העיר המערבית לעיר העתיקה, ולומדים להכיר את שכונת ממילא של אז, וזו של היום שבמרכזה שדרת המותגים והקניון הפתוח החדש הנושק לחומות העיר העתיקה. מהקצה של שדרת המותגים אנחנו עולים לשער יפו, השער המערבי שבחומות העיר למרגלות מגדל דוד. לאחר תצפית מרחבה שלמרגלות מגדל דוד, נכנסים אל העיר העתיקה משער יפו המרשים וממנו ממשיכים אל הרובע היהודי.

מסיירים בחצרות של הרובע ויורדים אל אחת התצפיות המרשימות על הר הבית ועל הכותל במורד רחוב שוני הלכות, עד למפגש עם הכותל.

מהכותל חוזרים דרך סמטאות הרובע היהודי אל החנייה בשעה 1.00 או 02.00 אחר חצות. המחיר 85 שקלים לאדם בסיור רגיל, ו-100 שקלים לאדם בסיור בכולל פייטן.

לתיאום צלצלו 054-2406657,

אילן גטניו (ישראל היום)

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.