ספט 122011
 

הזהב שעל כדור הארץ מקורו במטאוריט במשקל של כ- 20 מיליארד טונות שנפל מהשמיים לפני 3.9 מיליארד שנים. כך טוענים חוקרים מאניברסיטת בריסטול שבבריטניה.

החוקרים אומרים כי באמצעות ניתוח של דגימות הסלע הקדומות ביותר, הם הסיקו שמתכות יקרות כמו זהב נוצרו כתוצאה מהפצצה של מטאוריטים, שהתנגשו בכדור הארץ 200 מליון שנה לאחר שנוצר. החוקרים טוענים כי כאשר כדור הארץ נוצר, ברזל מותך שקע למרכזו כדי ליצור את הליבה. ליבת הברזל משכה אליה את המתכות היקרות כמו זהב ופלטינה.

כבר שנים אומרים החוקרים כי המתכות היקרות נמצאות בקליפת כדור הארץ בשכיחות הגבוהה פי עשרות אלפים לעומת הצפוי, בעקבות השקיעה של הברזל בליבת הכדור.

מדעני בריסטול החליטו לבדוק את התיאוריה באמצעות ניתוח של סלעים בני 4 מיליארד שנה. הסלעים הללו נוצרו זמן קצר לאחר שנוצרה ליבת כדור הארץ, אבל לפני הפצצת המטאוריטים, לדברי פרופ' מתיאס ווילבולד, מומחה למדעי כדור הארץ בבריסטול, בסלעים הללו נתגלתה תרכובת איזוטופ של המתכת הנדירה טונגסטן, הוא מצא כי בסלעים בני 4 מיליארד ויותר יש 15 חלקיקי טונגסטן למליון, הרבה פחות משכיחות המתכת בסלעים הצעירים.

לדברי פרופ' ווילבולד, זה יותר ממספיק כדי להוכיח את התיאוריה."המחקר שלנו הראה כי רוב המתכות היקרות נוספו לכדור הארץ במקרה.

אילן גטניו (ישראל היום )

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.